Usturlab Çocuk Atölyeleri – Orman Kaşifleri 10 Mayısta Ankara ve İstanbulda

0

Orman Kaşifleri etkinliği Usturlab Çocuk Atölyeleri’nin bir ürünüdür.

Usturlab`ın temel amacı :
çocuklarımızın, yaşıtları ile birlikte aktif katılımcı oldukları bir ortamda bilim ve sanata ilgilerini arttırmaktır
Heyecan verici bir bilim veya sanat atölyesini okulunuza ya da grubunuza getirmek ister misiniz?
Usturlab Çocuk, okul öncesinden başlayarak tüm yaş gruplarında çocuklara ilgi çekici, bir çok duyuya hitap eden, interaktif bilim atölyeleri hazırlayıp sunmaktadır.
Bu atölyeler Biyoloji bilimleri (Life Sciences), Yer bilimleri (Earth Science), Doğa Bilimleri (Physical Sciences) alanlarında araştırma, gözlem ve deney yapma süreçlerini kapsamaktadır. Araştırmalar göstermektedir ki çocuklar öğrenme sürecine müdahil olup eğlendiklerinde çok hızlı öğreniyor ve öğrendikleri konuyu daha uzun süre unutmuyorlar. Atölyeler çocukların araştırma, gözlem ve deney süreçlerini zevkle geçirmesini sağlamakta ve onlara sadece bilim hakkında konuşulanı dinlemeden ziyade „Bilim Yapma“ fırsatını da sunmaktadır.
Atölye öğretmenlerimiz alanlarında eğitim almış, deneyimli eğitmenlerdir.
Mevcut atölyelerimizin yanı sıra, ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize adapte olabilecek atölyeler de tasarlayabiliriz.

Etkinlik Noktaları

İstanbul Florya Atatürk Ormanı
Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhurbaşkanlığı görevini yürüttüğü dönemde İstanbul Belediyesi tarafından yaptırılan Florya Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün korusudur. Atatürk’ün yazlık ve denize girmek amacıyla kullandığı köşkün ilk yapıldığı dönemlerde Atatürk’ün girişimiyle yakın çevrede bulunan ve içinde metruk Ayastefanos Manastırı’nın yıkıntılarının bulunduğu çayırda, köşke bahçe olarak bir koru oluşturulmuştur. Bu koru, bugün Florya Atatürk Ormanı adıyla anılmakta ve halka açık park olarak kullanılmaktadır. Köşk, Türk mimari tarihinde, erken cumhuriyet dönemi mimarisinin simge eserlerinden biri olarak değerlendirilmektedir.
1935 yılında belediye tarafından mimar Seyfi Arkan’a projesi çizdirilmiş; aynı yıl 14 Ağustos günü yapımı tamamlanarak Atatürk’e teslim edilmiştir. Dolmabahçe Sarayı’nda kaldığı dönemlerde sık sık motorla köşke gelen Atatürk, halkla birlikte denize girmiştir. Atatürk, üç yıl boyunca belirli aralıklarla köşkü yazlık çalışma ofisi kullanmış, son ziyaretini ölümünden birkaç ay önce, 28 Mayıs 1938 tarihinde gerçekleştirmiştir. Özellikle 1936 yılının haziran ve temmuz aylarında uzun süre burada konaklamıştır. Köşk önemli davetlere ve bilimsel toplantılara da ev sahipliği yapmıştır. Köşkte ağırlanan tanınmış konuklar arasında İngiltere kralı VIII. Edward ve Windsor düşesi Wallis Simpson da bulunmaktadır. Atatürk’ün ölümünden sonra göreve gelen cumhurbaşkanlarından İsmet
İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk ve Kenan Evren de köşkü yazlık olarak kullanmıştır. Daha sonra bölgenin eski ışıltısını yitirmesi ve denizsuyu kalitesinin düşmesi gibi nedenlerle köşk daha az kullanılır hâle gelmiştir. 6 Eylül 1988 tarihinde TBMM Millî Saraylar Daire Başkanlığı’nın yönetimine giren köşk onarılarak müze hâline getirilmiştir. Köşkün kimi bölümleri TBMM mensuplarına hizmet vermesi düşünülerek sosyal tesis olarak ayrılmıştır.
İstanbul Validebağ Korusu
Validebağ Korusu ya da Adile Sultan Korusu, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde yer alan bir korudur. Kadıköy ilçesinin Koşuyolu; Üsküdar’ın Altunizade ve Barbaros mahallelerinin kesiştiği noktada 10 hektarlık bir alan üzerine yayılmıştır. Hafif meyilli bir arazi yapısı vardır. İnsan eliyle ağaçlandırılmış bir alandır.
Yaklaşık 200 yıl önce Sultan III. Selim (1798–1807), annesi Mihrişah Valide Sultan (ö.1805) için Çamlıca eteklerinde yer alan arazide bir bağ köşkü inşa ettirir.
Mülkiyet, Sultan Abdülmecid’e (1839-1861) geçince; yapı annesi Bezmialem Valide Sultan’a (ö.1853) hediye edilir. Bezmialem Valide Sultan; yurt içinden ve yurt dışından getirttiği bitki türleriyle araziyi modern bir botanik bahçesine çevirir.
Vefatından sonra, Validebağ arazisi Altunizade ailesinin mülkiyetine geçer. Altunizade İsmail Zühtü Paşa, 1860 yılında burada bir köşk inşa ettirir. Bir süre sonrada köşkü, güzelliğinden etkilenen, Sultan Abdülaziz’e (1861-1876) armağan eder.
1853 yılında, Sultan Abdülaziz kızkardeşlerinden Adile Sultan için saray mimarlarından Nigoğos Balyan’a koru içinde bir konut yaptırmıştır. Günümüzde Adile Sultan Kasrı olarak anılan bu yapı, öğretmenevi olarak kullanılmaktadır. Yine aynı dönemde Abdülaziz tarafından yaptırılan tarihi bir av köşkü bulunmaktadır.
Koruda görülen ağaçlar arasında atlas sediri, Himalaya sediri, kızılçam, fıstık çamı, sahil çamı ve defneler büyük gruplar hâlinde bulunmaktadır. Adile Sultan Kasrı’ın çevresinde pavlonya, karaağaç, defne ve saplı meşeler görülür. Korunun geneline meyve ağaçları egemendir. Meyve ağaçlarının çoğunluğunu aşılı armut ağaçları oluşturmakla birlikte, ak ve mor dutlar ile ayvalara da küçük gruplar hâlinde rastlanır.
Korunun içinde Rıfat Ilgaz’ın en önemli eseri “Hababam Sınıfı”nın çekildiği Adile Sultan Kasrı bulunmakta ve günümüzde öğretmenevi ve kültür merkezi olarak kullanılmaktadır
Ankara Botanik Parkı
Tasarımı, Prof. Dr. Yüksel Öztan tarafından gerçekleştirilmiştir.
Ortasında doğal görünümlü bir göl, çocuk bahçesi, çiçek serası ve mini amfi tiyatro bulunan park, 24 saat güvenlik görevlileri tarafından denetlenmektedir. 65 bin m2 alana yayılmış olan Ankara Botanik Parkı, bir vadi boyunca uzanmaktadır. Kenarları çok yüksek bir vadi olduğu
için şehrin gürültüsünden izole bir ortama sahiptir. Parktaki özel anlam taşıyan Barış Çanı, Atom bombasının atıldığı günün yıl dönümlerinde dünya barışı için halen çalınmaktadır.
Atakule’nin hemen yanında olan parka ulaşım oldukça kolaydır.
Ankara’nın ağaçsız görünen bozkır yapısında kentliye nefes aldıran Botanik Park, aynı
zamanda Ankara’nın simgelerinden biridir. 1970 yılında Çankaya’da kurulmuştur. Cinnah ile Çankaya caddelerinin çevrelediği vadide yer alan ve iki yamacı nadide çiçeklerle bezenmiş bir parktır.

 

Mayıs-Haziran 

Ankara Botanik Parkı

 

Orman Kaşifleri

1. Tur “Bir Ekosistem Olarak Ormanlar”

2. Tur “Anatomik Olarak Ağaca Bakış”

3. Tur “Toprağın Altındaki Dünya”

4. Tur “Bitkilerin Hayat Döngüsü”

 

Mayıs’ta Her Hafta Sonu 

Üsküdar Validebağ Korusu Turları

 

Orman Kaşifleri

1. Tur “Bir Ekosistem Olarak Ormanlar”

2. Tur “Anatomik Olarak Ağaca Bakış”

3. Tur “Toprağın Altındaki Dünya”

4. Tur “Bitkilerin Hayat Döngüsü”

 

Mayıs’ta Her Hafta Sonu 

Florya Atatürk Ormanı Turları

 

Orman Kaşifleri

1. Tur “Bir Ekosistem Olarak Ormanlar”

2. Tur “Anatomik Olarak Ağaca Bakış”

3. Tur “Toprağın Altındaki Dünya”

4. Tur “Bitkilerin Hayat Döngüsü”

 

Program Ücretleri

 Bir tur katılım ücreti kişi başı 50 TL’dir.

İkinci ve sonrası kardeşler 40 TL’dir.

 Dört tur için toplam katılım ücreti kişi başı 160 TL’dir.

İkinci ve sonrası kardeşler 150 TL’dir.

1. Tur:

“Bir Ekosistem Olarak Ormanlar”

  • Orman nasıl bir yer?

  • Neden ormanlar var?

  • Olmasa ne olurdu?

  • Ormanda neler olur?

 Bu atölyemizde çocuklar birçok türe ev sahipliği yapan, havamızı temizleyen ormanları keşfe çıkacaklar. Bir bütün olarak orman ekosistemini, içindeki sayısız canlıları ve bu kocaman alandaki muhteşem ilişkileri gözlemleyecekler. Bu sistemin bir parçası olarak insanın sorumluluğunun ve orman içerisinde dikkat edilmesi gereken hususların farkına varacaklar. Artan nüfus ve şehir hayatı ile bitki ve hayvan çeşitliliğinin korunması; toprak, hava ve suyun temiz kalması mümkün olabilir mi? Kirpi, yarasa, kuş ve kelebeklerin yaşam alanlarını arttırabilir miyiz? Canlılık atölyemizde sürdürülebilir enerji kaynaklarımızı tüketmeyen bir yaşam tarzı için sorumluluklarımızın farkına varacağız ve kolaj çalışması yapacağız.

2. Tur:

“Anatomik Olarak Ağaca Bakış”

  • Ormandaki ağaç türleri.

  • Ağacın kısımları ve görevleri.

Göklerden köklere ağaçların anatomisi, özellikleri ve üzerlerinde yaşayan türlü canlıların keşfedileceği atölyemizde ağaçların tüm ekosistem ve bizim mikro-çevremiz için önemi tartışılacak. Çeşitli oyunlar ve takım çalışmalarıyla çocuklar ağaçlarla ilişki kuracak, tüm duyularıyla topraklarımızın bekçilerini tanıyacaklar. Bu atölyemizin sonunda ormandaki malzemelerle kendimize kalemlikler yapacağız. 

3. Tur:

“Toprağın Altındaki Dünya”

  • Toprağın yapısı nasıldır?

  • Toprak nelerden oluşur?

  • Toprağın içinde ve üzerinde yaşayan organizmalar nelerdir?

 Bu atölyemiz, toprak nasıl ve nelerden oluşur, canlı mı cansız mı, her yerde aynı mı gibi sorularınıza cevap verecek. Toprağın yapısı, çeşitli toprakların rengi ve kokusu gözlemlenecek. Toprağın bitki için ne ifade ettiği ve bitki yetiştirmede verimli toprak özelliklerinin neler olduğu tartışılacak. Toprak üstünde ve içerisinde yaşayan hayvanlar arazi mikroskoplarında incelenecek. Tırtıl büyüyünce ne olacak, çiçeklerin küçük ziyaretçileri böcekler, arılar ve kelebekler olmasaydı ne olurdu, salyongozlar ve solucanlar nasıl yürürler, polis karıncalar ormanları nasıl temizlerler, ekosistem mühendisi solucanlar nasıl nefes alır ve daha da fazlası için “Ormanlardaki Minik İşçiler” atölyemizde büyüteç ve mikroskoplarımızla keşfe çıkıyoruz.

4. Tur:

“Bitkilerin Hayat Döngüsü”

  • Korudaki bitkilerin hayat hikayesi, ailesi

Tohumdan ağaca giden uzun yolda yolculuğa çıkacağız. Bitkilerin üremesi nasıl olur, çeşitlilik nasıl oluşur, gül ile kuşburnu akraba olabilir mi gibi sorulara cevap arayacağız. Bu atölyemizde korudaki bitkilerle tanışıp, gözlemleyerek öğreneceğiz. Hangi ağaca ait, topladıklarımızı eşleştirelim gibi oyunlar ile eğlenerek keşfedeceğiz. Yediğimiz kökler ve tohumlar ile tanışacağız. Atölye sonunda çam ağacı dalları ile dekoratif süs faaliyeti yapacağız.

Share.

About Author

Leave A Reply