STEPTEMBER PROJESİ, TÜRKİYE SPASTİK ÇOCUKLAR VAKFI’NA İKİNCİ ALTIN PUSULA ÖDÜLÜ’NÜ GETİRDİ

0

AltinPusula_IremCalisalTürkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından bu sene 14. kez düzenlenen Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri, 25 Mayıs Pazartesi akşamı gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV), Sivil Toplum Kuruluşları kategorisinde “Steptember” Kampanyası ile ödüle layık görüldü. Toplumu sağlıklı yaşama teşvik etmek ve Cerebral Palsy’li çocukların hayatında fark yaratmak amacıyla hayata geçirilen  Steptember projesi TSÇV’ye ikinci Altın Pusula Ödülü’nü kazandırdı.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Genel Direktörü Nigar Evgin “Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı olarak Cerebral Palsy(CP) alanında farkındalık yaratmak ve CP’li bireylere fayda sağlamak için çalışmalar yürütüyoruz. Global bir proje olan Steptember’ı Türkiye’ye kazandırmanın heyecanını bu ödül ile taçlandırdık. Bu yıl da Eylül ayında yürüteceğimiz Steptember’ın adını böylece tüm sektöre duyurmuş olduk. Bu ödüle layık görülmekten büyük mutluluk duyuyor, TÜHİD’e çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Steptember Projesi, bireylerin sağlık ve motivasyonunu günde 10 bin adım atmaya teşvik ederek arttırırken, Cerebral Palsy’lilerin hayatlarında pozitif etkiler yaratmayıp amaçlar.

Başarılı halkla ilişkiler çalışmalarını ödüllendirmek ve teşvik etmek amacıyla, TÜHİD tarafından 2001 yılından bu yana verilen Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri’ne bu yıl 13 ana 7 alt kategoride toplam 124 proje başvuruda bulundu, 30 proje ödüllendirildi.

Steptember’da sistem nasıl çalışır?

1. 4 kişilik takım oluşturun ve maceranıza başlamak için online kayıt yaptırın.

2. 3 Eylül’den itibaren,  pedometrenizle günlük adım sayınızı takip edebilir ve web sitesine girerek veya akıllı telefonunuzla bağlanarak adımlarınızı kaydedebilirsiniz.

3. Amaç, her takım üyesinin Eylül ayında 28 gün boyunca günde 10,000 adım atmasıdır. Bu adım sayısı,  bütün kıtalardaki en yüksek zirveyi tırmanmaya eş değerdir.

4. Günde 10,000 adım atmak kolay değil. Bu nedenle arkadaşlarınızdan, meslektaşlarınızdan ve aile üyelerinden online bağışla size destek olmalarını isteyebilir veya kendi küçük yardım kampanyanızı başlatabilirsiniz.

Günlük adım sayınıza ulaşmak için tek yol yürümek değil. Koşabilir, bisiklete binebilir, yüzebilir hatta zaferinize doğru dans edebilirsiniz. Sistemde, Engellilerin yapabileceği sporları da içeren, adımlara çevirebileceğiniz 40’tan fazla, farklı aktivite bulunmaktadır.

Sadece bunu okuyarak hayatınıza ve Cerebral Palsy ile yaşayan çocuk ve yetişkinlerin  hayatında fark yatarmak için ilk adımı atmış oldunuz.  Geriye 9,999 adım kaldı! 

 

Cerebral Palsy Hakkında:

Cerebral Palsy, hareketi programlayan, hareketi başlatan, hareketin düzenli olmasını sağlayan beyin ve beyincikteki bozuklukların neticesinde oluşan beyin engeli durumudur. Cerebral Palsy ilerleyici değildir. Eğitim ve rehabilitasyon uygulanarak beyin veya beyinciğin sağlam kalmış alanlarına işlevsellik kazandırılabilir. Böylece çocuğun günlük yaşam kalitesini arttırılabilir ve yaşamlarını bağımsız sürdürmeleri sağlanabilir. Eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri fizyoterapi, özel eğitim, konuşma terapisi, hidroterapi, spor, psikolojik destek ve sanat terapisi gibi birçok alanı içermektedir.

 Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV) Hakkında: 

TSÇV, Türkiye’de Cerebral Palsy (CP) konusunda geniş bir yelpazeye sahip ilk ve tek kuruluştur. İstanbul’un Ataşehir ilçesinde 35.569 m2  alan üzerinde; Metin Sabancı Okulları, Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Aile Danışma Merkezi, Erken Müdahale Bölümü ve Yaratıcı Sanatlar Terapisi Bölümü ve  bulunmaktadır. TSÇV; kurulduğu günden bugüne binlerce çocuğa ve ailesine hizmet vermiş ve destek olmuştur ve bu bakış açıları ile Cerebral Palsy’liler için çalışmalarına devam etmektedir.

Detaylı bilgi için: www.tscv.org.tr

Share.

About Author

Leave A Reply