Çocuğunuzun kullanmasını istemeyeceğiniz 3 App

0

Bu aralar hayatımıza hızla giren App kavramı özellikle çocuklarına cep telefonu veren ya da tablet ile oynamasına izin veren aileler için giderek bir kabus halini alıyor. Çocuklarımızın artık eninde sonunda dahil olmak zorunda oldukları bu dünyada sizleri biraz bilgilendirmek istedik..

Yaptığımız incelemeler sonucunda çocuklar için tehlikeli olabilecek 3 App  i sizler ile paylaşıyoruz.. Bazılarını telefondan silmenizi bazılarını ise silemeseniz de en azında tehlikenin farkında olarak kontrol altında tutmanızı öneriyoruz.

Pek çoğumuzun ise bu applerin çocuklarının telefonunda yüklü olduğundan bile haberleri yok ne yazık ki… Bence telefonlarda kurulu appleri bir incelemenizin vaktidir. Bakalım aşağıdaki listede olanlardan biri ile karşılaşacak mısınız?

Gelelim Listemize

KikKik logo

Kik Messenger, mesajlaşmanın yanı sıra yeni insanlarla tanışma fırsatı yaratan özellikleriyle popülaritesini her geçen gün artırıyor. Çocuklar bu platformda basit mesajların yanında fotoğraf ve dosya paylaşımı da yapabilir durumdalar. Bu app ile isteyen herkesin sadece bir nickname ile çocuklarınıza erişebileceğini de unutmayın. Bu app çocuklara özel mesaj gönderme hakkını veriyor ve ailelerin bu mesajları kontrol altında tutmaları oldukça zor. Fotoğraf paylaşımı ile birlikte çocukların uygunsuz görüntülere maruz kalma riskini arttırdığı gibi. Sadece bir nickname üzerinden kurulan diyaloglarda çocuğunuzun suistimal edilen taraf olma ihtimali de telefon ya da mail adresi üzerinden çalışan diğer mesajlaşma uygulamalarına göre oldukça yüksek. Ek olarak bu uygulamanın Sexting için kullanıldığı da genel bir kanı olarak oturmuştur.

Google Play deki Kik yorumlarına bir bakarsanız zaten app in nasıl bir amaç ile kullanıldığını göreceksiniz. Ben sizin için küçük bir örnek caps aldım ..

kik yorum

 

 

 

 

SnapChatsnap-chat-150x150

Bu App ile çocuklarınız sadece 10 sn karşılarındakine görünen fotoğraflar gönderebilirler ve alabilirler. Gerçi artık tüm akıllı telefonlarda olan ekranın görüntüsünü alma özelliği ile kalıcı hale dönüşebiliyor ama Çocuklar bunu farklı görüp farklı amaçlar için kullanabilirler. Ayrıca 2014 yılında hacklenerek bir sürü fotoğrafın ortalara yayıldığını unutmayalım. (ilgili Haber için )

Her ne kadar Snapchat Unicef ile beraber çalışarak çocukları olan ailelerin gözünde daha iyi bir yere gelmeye çalışsa da yine de dikkatli olmakta fayda var (snapchat – unicef işbirliği hakkında detay)

YikYakyik-yak-150x150

Bu uygulama ile çocuğunuz tamamen kimliğini gizleyerek GPS kullanarak 200 karaktere kadar bir mesaj yayınlayabilir ve bu mesaj en yakındaki 500 kişi tarafından okunabilir.  İmaj gönderimi yok ama hızla cinsel içerik üretme ihtimali olan bir uygulama ve oldukça popüler. YIK YAK ekibi her ne kadar okulların bulunduğu bölgelerde bu uygulamanın kullanılmasını engellediklerini söyleseler de .. Türkiyedeki tüm okulları tespit edebilmiş olsalar bile .. Okul dışında çocukların bu app i kullanmayacakları anlamına gelmez.

 

Farklı uygulamaları inceleyip sizler ile paylaşmaya devam edeceğiz..

Share.

About Author

Leave A Reply